Sunday, December 6, 2015

Maailmaharidusnädal

Novembrikuus toimub Juuru Koolis Maailmaharidusnädal, mille eesmärgiks on laiendada õpilaste teadmisi arenguriikidest ning nende ees olevatest probleemidest. Selleks loosivad klassid eelnevalt riigid, mille kohta otsivad teavet ning koostavad kas plakati või esitluse. Seejärel toimub viktoriin ning ürituse lõpus vaadatakse filmi või kohtutakse mõne huvitava persoon iga. Üritus toimub juba teist korda. Eelmisel aastal kohtuti Tšiili suursaadik Enton Figuerraga.
Möödunud aastal tegid klassid plakati ja lavalise ettekande oma riigi kohta. Lisaka oli üks päev, kus pakuti erinevate riikide rahvustoite.
Sel aastal otsustasime teha veidi interaktiivsemaid tegevusi. Kogu ürituse info pandi üles veebitahvlile, kuhu klassid lisasid oma esitlused, mis ka ette kanti. Edasi sai samale tahvlile lisatud viktoriiniks vajalik info.
Seekord otsustasime teha viktoriini samuti interaktiivsemas keskkonnas kui eelmisel aastal (Kahoot). Sel aastal kasutasime loquiz keskkonda. Nii tegijale kui ka osalejatele tundus päris põnev ja huvitav lahendus.
Tulemused olid üsna toredad
Teekond, mis tuli läbida oli selline



Kuna sellesse mängu saab lisada pildi tegemise ülesandeid ja palju muidki põnevaid tegevusi, siis pildiülesande tulemused olid sellised

Oli igati huvitav nädal täis tegevusi, mis lõppes Reet Ausi filmi "Moest väljas" vaatamise ja aruteluga.
Viktoriinis osalejate tagasisidet sai küsitud ühe polli abil, millele kahjuks vastas väga vähe õpilasi (6 õpilast 16-st), aga tulemus selline



Järgmisel aastal jätkame traditsiooni.

Saturday, December 5, 2015

Uued vahendid

I veerand läbi ning päris palju uusi digivõimalusi tekkinud ning aeg on taas teha üks sisekoolitus kolleegidele. Mõeldud tehtud. Kuna vahendite läbi proovimine võtab omajagu aega, siis plaanitud koolitus sai teoks vaheajal, 22. oktoobril.
Seekord oli taasavastamisrõõm Quizleti keskkonna võimaluste üle. Kui senini oli arusaam, et see superhea keskkond võõrkeelte õppimiseks, siis nüüd uuesti keskkonnaga tutvust tehes oli hea avastada, et sobib edukalt teistegi õppeainete õppimiseks ja loomine üsna lihtne. Nii mõnigi kolleeg hakkas seda kasutama mõistete, sõnade vms. õpetamiseks ja kordamiseks.

Teiseks vahendiks oli testide tegemine socrative keskkonnas. Kuna õpilastel enamusel on olemas nutitelefon, siis hea need tunnitegevusse kaasata.

Tuletasime meelde LearningAppsi võimalused ning kuidas kasutada Stuudiumi Tera keskkonda, mida saab mugavalt liita oma tunni juurde ja sinna hea panna lisamaterjali ning ka õpilased saavad oma kodutöid samasse kohta panna.

Päev möödus töiselt ja loodetavasti jäid kohale tulnud õpetajad rahule.

Friday, May 8, 2015

Maikuu lühikoolitus

Mõned uued teadasaamised vajasid tutvustamist ka kolleegidele. Mõeldud-tehtud. Välja sai
pakutud kohtumispaik 7. mai 7. tunni ajal arvutiklassis.Kohale tulid ikkagi need õpetajad, kes iga kord, kui midagi uut näidatakse, on huvitatud. Teised kahjuks veel vedu ei võta.
Seekord oli plaanis praktiliselt läbi teha Google Formis koostatud küsimuste hindamine ja õpilastele tagasiside andmine.
Kõigepealt õpetajad koostasid Google Form keskkonnas lühikese küsitluse, panid selle aadressi veebitahvlile ja saidki hakata vastama kaasõppijate küsitlustele.


Kui vastused saadud, siis hakkasime vaatama, kuidas neid vastuseid hinnata, kasutades selleks pistikprogrammi Flubaroo. Töö käigus, selgus et paarile arvutile ei suudetud koheselt seda pistikprogrammi hankida, kuid loodetavasti hiljem see õnnestub.
Koolituse lõpuks tekkis veel huvi veebitahvli järele. Värskendasimegi oma teadmisi sellega, kuidas luua padletis ühiskirjutamisvahendina veebitahvel (loomine, kujundamine). Lisaboonusena jagati veidi näpunäiteid, kuidas kasutada Stuudiumi Tera keskkonda, et ikka õpetajal endal lihtsam oleks.
Igati huvitav ja veidi väsitav päeva lõpetamine.

Wednesday, April 15, 2015

Tervisepäev meie koolis

7.aprillil toimus meie koolis eTwinningu projekti "Tervisepäev meie koolis" tegevused. Olime oma meeskonnaga paika pannud, et 9. klassi õpilased joonistavad oma kontuuri sisse kõigepealt südame õigesse kohta ja seejärel luustiku; 4. klaasi õpilased panevad kokku peaaju mudeli ning 6. klass teeb trepijooksu mõõtes enne ja peale jooksu oma pulssi. Neid tegevusi pildistati ning hiljem koostasid õpilased kollaaži, mille saatsid eTwinningu projekti. Oli üks põnev päev ja tegevused pakkusid üsna palju huvi. Lisame siiajuurde kollaažid, mis päevast valmisid.
                                                        9. klassi luukere joonistamine


                                                            6. klassi trepijooks


4. klassi ajumudeli tegemine






Monday, April 13, 2015

Aktiivne esitlus tunni läbiviimiseks

Ideest kinni haarates, tuli mõte teha üks paaritunnine koolitus märtsi vaheajal. Mõeldud tehtud. Välja sai pakutud 19. 04 kell 10.00-13.00 koolitus teemal "Nerapod.com keskkond". Eelnevalt oli vajalik oma esitlus, mida tahetakse muuta, salvestada Drive või siis saata meilile.
Neljapäeva hommikul koguneski väike seltskond huvilisi arvutiklassi. Alguses olid õpetajad õpilase rollis ja tegid läbi "Värvusõpetuse" lühikursuse, et saada aimu, millised võimalused nearpod.com keskkond annab. Mida teema lõpupoole, seda põnevamaks asi läks. Viimane ülesanne seisnes lillepeenra joonistamises, mis tuli ühel hetkel katkestada, sest muidu poleks enam aega jäänud endale materjali valmistamiseks. Lisan siia pildi meie katsetustest.

Nagu näha tulid pildid kõik eriilmelised.
Edasi toimus tegevus juba õpetaja rollis ja igaüks hakkas tegutsema selle teemaga, mis talle vaja oli. Koostatud oli ka paberkandjal juhend, et oleks võimalikult  mugav materjaliga tegeleda. Koolielu lehel on olemas videojuhend sama keskkonna kohta, kuid kuna tänapäeval tehakse veebikeskkondades pidevalt uuendusi, siis sai veidi juhendit parandatud ja täiendatud.
Lisaks juhendile oli vajadusel abikäsi kohe võtta, sest koolitaja käis ja aitas, saades samas tagasisidet juhendist, mille oli kokku pannud ja mida siis hiljem veelgi täiendas-parandas.
Keskkond võimaldab läbi viia aktiivset tundi ja panna õpilased kaasa mõtlema-töötama. Lisaboonus on veel seegi, et kui õpilane puudub ja ta saaks kaasa teha, siis saades teada koodi, võib ta kodus samaaegselt tunnis osaleda ning ülesandeid lahendada. Paraku vabavaras olev keskkonna osa ei võimalda esitlusele lisada youtube videoid ega anda kodust ülesannet, mida saab tasulise versiooni puhul teha, aga elevust tekitab sellinegi esitlusviis.

Friday, February 27, 2015

Lõpuseminar

27.02.2015.a. lõpuseminar Tallinnas TTÜ Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory

Meie osalesime I töötoa "Kaardistamine" töös.
Peale meie osalesid seal veel:
Läänemaa Ühisgümnaasium
Pirita Lasteaed
Pärnu Lasteaed Kelluke
Tallinna Suur-Pae Lasteaed
Paikuse Lasteaed Mesimumm
Pühajärve Põhikool
Pärnu Ühisgümnaasium
Valga Põhikool

Meie esitlus ja kokkuvõte projektist. Küsitluste analüüs andis palju mõtlemisainet ja planeerimist tulevikukski.
Samas kuulates teiste koolide ja lasteaedade kokkuvõtteid, saime enda jaokski uut informatsiooni. Oli väga tegus ja arendav töötuba, kus aeg sujus kiiresti ning samas saime anda ka kohest tagasisidet tricider.com keskkonnas.
Lisaks oli vaja teistele koolidele tutvustada vahendit, mida saab kasutada oma töös. Meie tegime "Värvusõpetuse" tunni nearpod.com keskkonnas. Keskkond on sellepärast huvitav, et kaasab õpilasi tunnis aktiivselt kaasa lööma. Teemat tutvustavate slaidide vahele saab panna küsimusi, millele õpilased vastavad oma nutiseadmega. Võimalus lasta ka pilte joonistada.
Meie vahend, mida ei jõudnudki tutvustada ajapiirangu tõttu:

Saturday, February 7, 2015

eTwinning

6.-7. veebruaril toimus Tallinnas Euroopa hotellis eTwinningu koolitus, kus osales ka Juuru kooli meeskond (Mari, Anne, Helle).
Koolituse esimesel päeval tutvusime eTwinningu tegevustega ning tegime meeskonnatööd kasutades erinevaid veebivahendeid.



 Illustreerimaks meie tegevust, siis väike ülevaade meie koolitusel osalejatest


Tutvusime erinevate projektidega, mis on juba teostatud ning püüdsime neid ka hinnata, samas tutvustasime teistele mõnda oma koolis juba läbiviidud projekti. Meie projektiks oli Maailmahariduse nädal, mis toimus 17.-24, november 2014.a. Juuru koolis. See oli üks õnnestunud üritus ja meeldis nii õpilastele kui ka õpetajatele.
Meeskonna järgmiseks ülesandeks oli mõelda projekt, mida saaks oma koolis läbi viia ja postitada see eTwinningu foorumisse. Meie projektideeks oli vastlapäeva kommete tutvustamine Soome ja Rootsi õpilastele (sihtgrupiks 12-15 aastased).
Tore ja töine päev oli.

2. päev 
 Kahe tunni jooksul tutvusime erinevate veebivõimalustega. Osa proovisime ise läbi ja mida ei jõudnud, selle kohta saime lühiülevaate. Üsna tihe ja inforikas tegevus. Enne läbiproovimist tegime hääletuse selle kohta, mis kõige rohkem huvitab keskkonnas flisti 

Seejärel alustasime kõige populaarsemate vahendite katsetamist ja siin väike ülevaade, milliste keskkondadega tutvust tegime: 
  • video valmistamisega stupeflix.com  keskkonnas, kus võimalik pildiseeria tekitada ja taustaheli lisada. Tõeliselt huvitav toimetamine oli ja saime jälle targemaks
  • fototöötluse suhteliselt kiire võimalusega http://www.picmonkey.com/ keskkonnas
  • koostööruumiga, kus hea võimalus mõtete edastamiseks, kommenteerimiseks, kalenderplaan jne. tegemiseks http://thinkbinder.com/
  • projekti koostamisel ajatelje loomise keskkonnaga http://www.capzles.com/ , kus võimalik planeerida oma tegevus ajaliselt ning luua järjepidevus
Väike näide meie kohapeal loodud projekti algusest. Paraku keskkond täpitähti ei tunnista.


  • tagatoa/jututoa loomine, selleks, et õpilased saaksid omavahel arutada, kui mingi projekt käsil https://todaysmeet.com/ Näieks-kui õpetajad korraldavad omavahel vestluse Mistery Skypes (õpetajate skype) ja ainult nemad teavad, kellega (millise riigi õpetajaga) nad suhtlevad ning lasevad lastel arvata, kellega tegemist, siis hea neile luua jututuba, et õpilased (ühe riigi omad) saaksid omavahel suhelda.
Veel tutvusime Twinspacega ja saime teada, kuidas projekt teistelegi teatavaks teha.
Kokkuvõttes olid kaks väga töist, huvitavat ja harivat päeva, millele andis lisaväärtuse meie meeskonnatöö. Tegelikult peakski koolist saatma erinevaid inimesi koolitustele, mis mõeldudki kooli meeskondadele. See oleks üks võimalus tugevdada koolikollektiivi ja muuta seda aktiivsemaks. Meie püüame oma projektiga edasi minna ja see realiseerida ning edasi minna vastu uutele väljakutsetele.
Taas üks digipöörde võimalus meie koolis.


Thursday, January 29, 2015

Dropox

Uuel aastal uue hooga. Püüdsin taas käima lükata lühikoolitusi, kuid uus tunniplaan tegi selle üsna raskeks ning lisaks veel remont arvutiklassis. Õpetajate toas selgus aga, et huvi on väljapakutud teemade kohta olemas ning seetõttu toimetasin siis veidi teisti.
Pakkusin välja Dropoxi, Quizleti ja Kubbu tutvustamise.
Testi, mõistete ja sõnade õppimise keskonna Quizlet ja mängude, erinevate testide ning ristsõna koostamise keskonna Kubbu kohta oli võimalik juhendid välja printida ja paljundada, siis jagasin neid huvitatutele. Õpetajad olid rahul, sest kodus rahulikult koos juhendiga tehes, peaks tulemus paremgi tulema. Selline variant meeldis juhendi saajatele väga ja loodan ka varsti tagasisidet saada, kuidas õnnestus.
Pilveteenuse Dropox vastu oli huvi olemas, kuna selle keskkonna juhendid on videona, siis jagasin neid materjale läbi personalilisti.
Dropox on failide jagamiseks mõeldud tasuta pilveteenus, mis võimaldab lihtsalt ja mugavalt vahetada faile teiste inimestega. Lisaks võimaldab Dropox jagada faile oma erinevate seadeldiste vahel(tööarvuti, sülearvuti, mobiil jms.) Tasuta kasutajal on ruumi maht 2GB. Dropoxi kasutamiseks tuleb luua kasutajakonto.
Tallinna Ülikooli Informaatika Instituudi haridustehnoloogia magistrant Meelis Pernits on loonud videojuhendi Dropoxi installeerimise




ja kasutamise kohta





Need on piisavalt põhjalikud ja arusaadavad juhendid.

Loodetavasti on ka selliselt pakutud juhenditest kasu.

Wednesday, January 21, 2015

Õpetajate digipädevuste kaardistamine (eeltöö)

Nagu eelmises postituses õpetaja Helle kirjutas, otsustasime kaardistada Juuru kooli õpetajate digioskused.
H.K:"Selleks on vaja koostada küsitlus, mis aitaks juhtkonnal saada ülevaate õpetajate oskustest hetkeseisuga ning vastavalt sellele planeerida edasisi tegevusi. Küsitluse koostamisel võiks lähtuda ISTE pädevusmudelist."
Enne küsitluse paiskamist kolleegidele, otsustasime endast targematelt nõu küsida. 3. detsembril suhtlesin Skype vahendusel Ingrid Maadverega uurimaks, kuidas oleks seda kõige mõistlikum teha nii, et keegi ei solvuks.
Ingrid soovitas teha seda läbi enesehindamise (õpetaja hindab ise oma oskusi) ning lisame omalt poolt juurde küsimused, kui palju ta arvutiklassis käib, materjale loob või sellealastel koolitusel käib.
Uurisime üksipulgi koos õpetaja Anneli ja Hellega läbi ISTE pädevused, haridustehnoloogiliste pädevuste hindamismudeli ja õpetaja kutsestandardid. I.Maadvere soovitas neid mitte kohe kasutada, sest õpetajad ei pruugi mõistetest kõigist aru saada. Küsitlus tuleb teha neile arusaadavaks. Kaardistamise eesmärk ei tohi olla ka ainult koolituse jaoks tegemine, vaid et sellest ka majasiseselt tulevikus kasu oleks ja õpetajad ka tagasisidet saaksid.
Kokkulepe jäi, et teeme küsitluse projekti valmis ja näitame Ingridile. Tuntud tõde on, et aeg lendab. Ingridiga vestlusest on möödas üle kuu (uskumatu). Nüüd hakkas kiire, nagu koolilastel ikka!
Tänaseks on põhiküsimused Helle poolt paberile pandud, aga siinkohal seda jagada veel ei söanda (liiga mustand). Enne arutame omavahel, mis vormis see tuleb (hindamismudel skaala abil või valikvastused vms).

Vajalik LINK tuleviku õpetajale.
Meie MÕTTEKAART tegevuse kohta.

Tuesday, January 20, 2015

Lühitutvustused (üks asi korraga).

20.-21.11.2014.a. toimus Viimsis koolitus "Õppeprotsessi juhtimine digiajastul". Ühise mõttetalgu tulemusena sai kirja pandud 15 ideed, mis võiksid meie kooli arengule kasuks olla. Need olid loomulikult meie kolme koolitusel osalenute ideed (vt. eelmist postitust).
Oma koolituse projekti jaoks otsustasime kaardistada Juuru kooli õpetajate digioskused (27.02.2015).
Selleks on vaja koostada küsitlus, mis aitaks juhtkonnal saada ülevaate õpetajate oskustest hetkeseisuga ning vastavalt sellele planeerida edasisi tegevusi. Küsitluse koostamisel võiks lähtuda ISTE pädevusmudelist.
Haridustehnoloogina tekkis minul mõte proovida oma koolis lühikoolituste läbiviimist (üks asi korraga), et tekitada huvi uute võimaluste vastu ning teada saada huvi olemasolust.
Enne koolitust olin juba nõustanud ühte õpetajat Google Docksi kasutamisest. Loovtöö juhendajana soovis ta seda keskkonda kasutama hakata. Lisaks olin paarile kolleegile rääkinud kahoot.it keskkonnast ning vene keele õpetajat aidanud quizleti testi tegemisel.
Peale koolitust otsustasin ennast organiseerida ning pakkuda välja lühikoolitusi. Kuna olen Juuru koolis ainult kahel päeval (annan ainetunde), siis tuli eelkõige selgeks teha, kuidas minu pakutud ajad sobivad. Olin valmis ühte teemat ka mitmel korral õpetama, sest õpetajatel olid erineval ajal võimalus osaleda. Sobivaks osutus teisipäeval 4. ja 7. tund ning üks suur vahetund ja tegevus võis alata. Enamus kordi oli korraga kohal 2 õpetajat, ühel korral 4 ja tuli ka ühele huvitatud õpetajale võimalus anda.
Novembri ja detsembrikuu jooksul sai tutvustatud järgmisi keskkondi:
kahooti 7 õpetajale(4+1+2);


ühistöövahendeid padlet.com, answergarden.ch -5 õpetajale(2+2+1);
ühe küsimuse võimalust strawpoll.me 5 õpetajale(2+2+1).












Nende koolituste käigus tekkis õpetajetel soov teada saada kuldvillaku koostamise võimalustest ja saigi tehtud tutvust jeopardylabs.com - 3 õpetajat(2+1), kes said lisaks veel teada võimalusest luua ise äppe learningapps.com
 keskkonnas.


Individuaalselt tutvustasin kunstiõpetuse õpetajale maalimise võimalust ArtRage4-ga. Kuna see vajab allalaadimist ja meie kooli arvutipark on vana, siis kahjuks seda võimalust kasutada ei saa (arvutigraafika ei toeta). Puzzle tegemise võimalusega tutvus 2 õpetajat.



Kogu see tegevus (juhendid ja lingid keskkondadele) olen kokku võtnud getwapps keskkonda, et õpetajetel oleks ülevaade õpitust ja juhendid (kasutatud Koolielu juhendeid) käepärast võtta. Seal olen teemad grupeerinud ning edaspidised uued teadmised saab sinna juurde lisada.

Kokkuvõttes võin öelda, et mul oli tore seda kõike edasi anda ja huvi selliste lühikoolituste vastu oli olemas. Viiel päeval said 7 õpetajat targemaks 8 erineva võimalusega tundi põnevamaks muuta. Tehnoloogiliste vahendite kasutamine ja uute võimalustega tutvumine sõltub väga palju õpetaja tahtest ja huvist uue vastu.
Nüüd tuleb keskenduda küsimustiku koostamisele, selle läbiviimisele ja hilisemale analüüsile.



Saturday, January 17, 2015

Mõttetalgu tulemusel tekkinud ideed

"Õppeprotsessi juhtimine digiajastul" koolitusel osalesid Juuru Eduard Vilde koolist Sirje Kautsaar, Anneli Simkin ja Helle Kiviselg.

Meie 15 ideed, mis tekkis koolituse käigus:


  1. Lühitutvustused praktilise läbimisega (üks kerge asi korraga)
  2. Näidata seda, mida meie ise oleme loonud ja teinud (praktilised näited)
  3. ÕN arvutiklassis
  4. Koolituste sisseviimine.
  5. Planeerimine.
  6. Õpetajate digioskuste kaardistamine (tähtaeg 27.02.2015).
  7. Arengukavasse sisse digipööre hariduses (aluseks Elukestva õppe strateegia 2020)
  8. Digipädevuste tutvustamine kutsestandardist lähtuvalt.
  9. Internetiturvalisus.
  10. Taristu kaardistamine ja uuendamine.
  11. Lahtised tunnid.
  12. Innovaatilised meetodid.
  13. 2014/2015 ainekavade ülevaatamine lähtudes riiklikust õppekavast.
  14. Tunnivälistes tegevustes kasutada veebipõhiseid vahendeid (digiplakatid, helifailid jms.).
  15. Õpetaja digitaalne arengumapp!

Blogi kirjutab Helle Kiviselg