Thursday, January 29, 2015

Dropox

Uuel aastal uue hooga. Püüdsin taas käima lükata lühikoolitusi, kuid uus tunniplaan tegi selle üsna raskeks ning lisaks veel remont arvutiklassis. Õpetajate toas selgus aga, et huvi on väljapakutud teemade kohta olemas ning seetõttu toimetasin siis veidi teisti.
Pakkusin välja Dropoxi, Quizleti ja Kubbu tutvustamise.
Testi, mõistete ja sõnade õppimise keskonna Quizlet ja mängude, erinevate testide ning ristsõna koostamise keskonna Kubbu kohta oli võimalik juhendid välja printida ja paljundada, siis jagasin neid huvitatutele. Õpetajad olid rahul, sest kodus rahulikult koos juhendiga tehes, peaks tulemus paremgi tulema. Selline variant meeldis juhendi saajatele väga ja loodan ka varsti tagasisidet saada, kuidas õnnestus.
Pilveteenuse Dropox vastu oli huvi olemas, kuna selle keskkonna juhendid on videona, siis jagasin neid materjale läbi personalilisti.
Dropox on failide jagamiseks mõeldud tasuta pilveteenus, mis võimaldab lihtsalt ja mugavalt vahetada faile teiste inimestega. Lisaks võimaldab Dropox jagada faile oma erinevate seadeldiste vahel(tööarvuti, sülearvuti, mobiil jms.) Tasuta kasutajal on ruumi maht 2GB. Dropoxi kasutamiseks tuleb luua kasutajakonto.
Tallinna Ülikooli Informaatika Instituudi haridustehnoloogia magistrant Meelis Pernits on loonud videojuhendi Dropoxi installeerimise




ja kasutamise kohta





Need on piisavalt põhjalikud ja arusaadavad juhendid.

Loodetavasti on ka selliselt pakutud juhenditest kasu.

Wednesday, January 21, 2015

Õpetajate digipädevuste kaardistamine (eeltöö)

Nagu eelmises postituses õpetaja Helle kirjutas, otsustasime kaardistada Juuru kooli õpetajate digioskused.
H.K:"Selleks on vaja koostada küsitlus, mis aitaks juhtkonnal saada ülevaate õpetajate oskustest hetkeseisuga ning vastavalt sellele planeerida edasisi tegevusi. Küsitluse koostamisel võiks lähtuda ISTE pädevusmudelist."
Enne küsitluse paiskamist kolleegidele, otsustasime endast targematelt nõu küsida. 3. detsembril suhtlesin Skype vahendusel Ingrid Maadverega uurimaks, kuidas oleks seda kõige mõistlikum teha nii, et keegi ei solvuks.
Ingrid soovitas teha seda läbi enesehindamise (õpetaja hindab ise oma oskusi) ning lisame omalt poolt juurde küsimused, kui palju ta arvutiklassis käib, materjale loob või sellealastel koolitusel käib.
Uurisime üksipulgi koos õpetaja Anneli ja Hellega läbi ISTE pädevused, haridustehnoloogiliste pädevuste hindamismudeli ja õpetaja kutsestandardid. I.Maadvere soovitas neid mitte kohe kasutada, sest õpetajad ei pruugi mõistetest kõigist aru saada. Küsitlus tuleb teha neile arusaadavaks. Kaardistamise eesmärk ei tohi olla ka ainult koolituse jaoks tegemine, vaid et sellest ka majasiseselt tulevikus kasu oleks ja õpetajad ka tagasisidet saaksid.
Kokkulepe jäi, et teeme küsitluse projekti valmis ja näitame Ingridile. Tuntud tõde on, et aeg lendab. Ingridiga vestlusest on möödas üle kuu (uskumatu). Nüüd hakkas kiire, nagu koolilastel ikka!
Tänaseks on põhiküsimused Helle poolt paberile pandud, aga siinkohal seda jagada veel ei söanda (liiga mustand). Enne arutame omavahel, mis vormis see tuleb (hindamismudel skaala abil või valikvastused vms).

Vajalik LINK tuleviku õpetajale.
Meie MÕTTEKAART tegevuse kohta.

Tuesday, January 20, 2015

Lühitutvustused (üks asi korraga).

20.-21.11.2014.a. toimus Viimsis koolitus "Õppeprotsessi juhtimine digiajastul". Ühise mõttetalgu tulemusena sai kirja pandud 15 ideed, mis võiksid meie kooli arengule kasuks olla. Need olid loomulikult meie kolme koolitusel osalenute ideed (vt. eelmist postitust).
Oma koolituse projekti jaoks otsustasime kaardistada Juuru kooli õpetajate digioskused (27.02.2015).
Selleks on vaja koostada küsitlus, mis aitaks juhtkonnal saada ülevaate õpetajate oskustest hetkeseisuga ning vastavalt sellele planeerida edasisi tegevusi. Küsitluse koostamisel võiks lähtuda ISTE pädevusmudelist.
Haridustehnoloogina tekkis minul mõte proovida oma koolis lühikoolituste läbiviimist (üks asi korraga), et tekitada huvi uute võimaluste vastu ning teada saada huvi olemasolust.
Enne koolitust olin juba nõustanud ühte õpetajat Google Docksi kasutamisest. Loovtöö juhendajana soovis ta seda keskkonda kasutama hakata. Lisaks olin paarile kolleegile rääkinud kahoot.it keskkonnast ning vene keele õpetajat aidanud quizleti testi tegemisel.
Peale koolitust otsustasin ennast organiseerida ning pakkuda välja lühikoolitusi. Kuna olen Juuru koolis ainult kahel päeval (annan ainetunde), siis tuli eelkõige selgeks teha, kuidas minu pakutud ajad sobivad. Olin valmis ühte teemat ka mitmel korral õpetama, sest õpetajatel olid erineval ajal võimalus osaleda. Sobivaks osutus teisipäeval 4. ja 7. tund ning üks suur vahetund ja tegevus võis alata. Enamus kordi oli korraga kohal 2 õpetajat, ühel korral 4 ja tuli ka ühele huvitatud õpetajale võimalus anda.
Novembri ja detsembrikuu jooksul sai tutvustatud järgmisi keskkondi:
kahooti 7 õpetajale(4+1+2);


ühistöövahendeid padlet.com, answergarden.ch -5 õpetajale(2+2+1);
ühe küsimuse võimalust strawpoll.me 5 õpetajale(2+2+1).












Nende koolituste käigus tekkis õpetajetel soov teada saada kuldvillaku koostamise võimalustest ja saigi tehtud tutvust jeopardylabs.com - 3 õpetajat(2+1), kes said lisaks veel teada võimalusest luua ise äppe learningapps.com
 keskkonnas.


Individuaalselt tutvustasin kunstiõpetuse õpetajale maalimise võimalust ArtRage4-ga. Kuna see vajab allalaadimist ja meie kooli arvutipark on vana, siis kahjuks seda võimalust kasutada ei saa (arvutigraafika ei toeta). Puzzle tegemise võimalusega tutvus 2 õpetajat.



Kogu see tegevus (juhendid ja lingid keskkondadele) olen kokku võtnud getwapps keskkonda, et õpetajetel oleks ülevaade õpitust ja juhendid (kasutatud Koolielu juhendeid) käepärast võtta. Seal olen teemad grupeerinud ning edaspidised uued teadmised saab sinna juurde lisada.

Kokkuvõttes võin öelda, et mul oli tore seda kõike edasi anda ja huvi selliste lühikoolituste vastu oli olemas. Viiel päeval said 7 õpetajat targemaks 8 erineva võimalusega tundi põnevamaks muuta. Tehnoloogiliste vahendite kasutamine ja uute võimalustega tutvumine sõltub väga palju õpetaja tahtest ja huvist uue vastu.
Nüüd tuleb keskenduda küsimustiku koostamisele, selle läbiviimisele ja hilisemale analüüsile.



Saturday, January 17, 2015

Mõttetalgu tulemusel tekkinud ideed

"Õppeprotsessi juhtimine digiajastul" koolitusel osalesid Juuru Eduard Vilde koolist Sirje Kautsaar, Anneli Simkin ja Helle Kiviselg.

Meie 15 ideed, mis tekkis koolituse käigus:


  1. Lühitutvustused praktilise läbimisega (üks kerge asi korraga)
  2. Näidata seda, mida meie ise oleme loonud ja teinud (praktilised näited)
  3. ÕN arvutiklassis
  4. Koolituste sisseviimine.
  5. Planeerimine.
  6. Õpetajate digioskuste kaardistamine (tähtaeg 27.02.2015).
  7. Arengukavasse sisse digipööre hariduses (aluseks Elukestva õppe strateegia 2020)
  8. Digipädevuste tutvustamine kutsestandardist lähtuvalt.
  9. Internetiturvalisus.
  10. Taristu kaardistamine ja uuendamine.
  11. Lahtised tunnid.
  12. Innovaatilised meetodid.
  13. 2014/2015 ainekavade ülevaatamine lähtudes riiklikust õppekavast.
  14. Tunnivälistes tegevustes kasutada veebipõhiseid vahendeid (digiplakatid, helifailid jms.).
  15. Õpetaja digitaalne arengumapp!

Blogi kirjutab Helle Kiviselg